Dieta a układ krążenia

Układ krążenia naszego organizmu składa się z serca, tętnic, żył oraz naczyń włosowatych. Układ ten transportuje tlen, składniki odżywcze, wodę i krew w naszym organizmie, a także pomaga w sprzątaniu produktów przemiany materii. Zachowanie tegoż systemu w należytej formie jest niezbędne dla zdrowia.

Jedną z rzeczy, które możemy zrobić, aby nasz układ krążenia był zdrowy, jest upewnienie się, że zapewniamy w diecie odpowiednie witaminy i minerały.

https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/bez-kategorii/page/3/

Witamina C odpowiada za umocnienie ścian naczyń krwionośnych w całym organizmie. Ma to związek z jej funkcją w produkcji kolagenu, który jest nieodzowną tkanką łączną.

Miedź jest minerałem nieodzownym w procesie tworzenia tkanki łącznej organizmu.

Biotyna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia układu krążenia, a również dla wydajności układu krążenia, bowiem pełni funkcję w wielu istotnych procesach enzymatycznych.

Witamina E na kilka sposobów wspiera prawidłowe działanie układu krążenia. Pomaga rozszerzać żyły i odgrywa rolę w kontrolowaniu krzepnięcia krwi. Innym ważnym aspektem witaminy E są jej właściwości przeciwutleniające, wspólne z witaminą C. Witaminy owe, z pomocą innych przeciwutleniaczy, służą do przenoszenia wolnych rodników, które pozostawione bez kontroli mogą niszczyć tkankę.

Potas, od dawna znany jako wartościowy dla serca, służy też innym częściom układu krążenia. Jedną z istotnych funkcji potasu jest kontrolowanie ciśnienia krwi i stabilności płynów w układzie krążenia. Sód ma współudział w tych istotnych funkcjach utrzymywania równowagi i ciśnienia krwi. Tyle słyszymy o minusach sodu, że łatwo zapomnieć, że w rzeczywistości sód jest minerałem nieodzownym do funkcjonowania organizmu, zwłaszcza układu krążenia.

Oczywiste jest, że układ krążenia jest nieodzowny dla zdrowego organizmu. Zasadne jest wspieranie jego funkcji dietą, która spełnia zalecane dobowe porcje witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *